• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Живеј здраво, храни се правилно!
Здрава исхрана при третман на канцер

Што е здрава исхрана?

Здравата храна подразбира внесување на балансирано количество на протеини, јаглени хидрати, масти, витамини и минерали. Здравата исхрана се базира на внесување на поголеми количини на протеини и јагленохидрати...
Витамини и минерали

Витамини и минерали за заштита на кожата, посебно во лето

Летниот период е време кога треба да размислуваме за заштитата на нашата кожа многу повеќе отколку во другите периоди во годината. Во лето поголемиот дел од денот...

Како да се хранам здраво

  • јадете компири, ориз и тестенини
  • јадете најмалку 5 порции со овошје и зеленчук дневно,
  • внесувајте белковини со консумирање на риба и пилешко месо,
  • избегнувајте масно црвено месо, свинско и телешко,
  • помалку внесувајте шеќер во исхраната,
  • пијте 6-8 чаши вода дневно,
  • не консумирајте засладени и газирани сокови.
Лебот без брашно Тонус пристигна во Македонија

Замислете секој ден да јадете здрав, вкусен и хранлив леб, а притоа да не ја зголемувате телесната тежина и да не ја расипувате фигурата, туку обратно, да имате нормален метаболизам и здрава крв, да го намалите холестеролот и да ја подобрите функцијата на кардиоваскуларниот систем и цревата, да го стабилизирате нивото на шеќер во крвта кај дијабетесот, да го зацврстите имунитетот, да го исчистите телото и кожата од токсини и да го намалите целулитот во поткожното масно ткиво.

Сега сигурно се прашувате - Во што е тајната на овој производ?

Повеќе...
 
Сојата и пубертетот

Сојата е намирница со висока хранлива вредност, бидејќи содржи многу протеини и фитохемикалии, а малку масти. Се верува дека сојата има позитивни ефекти врз здравјето на возрасните, бидејќи го намалува ризикот од срцеви заболувања, остеопороза и рак, и ги ублажува симптомите на менопаузата.

Повеќе...
 
Ѓумбирот не ослободува од отровите

Коренот од ѓумбирот содржи етерични масла и лути состојки (гингерол), кои го смируваат нервниот систем, го поттикнуваат лачењето на плунка, желудечните сокови и жолчката. Со тоа мастите побрзо согоруваат. Оваа состојка ја поттикнуваат и работата на цревата и исфрлањето на штетните состојки од организмот. Ренданиот корен се додава во сосови, салати, ориз и месо.

Повеќе...
 
Зошто е здраво сувото грозје!

Иако за намирниците кои се благи и лепливи, како што е и сувото грозје, се сметало дека предизвикуваат расипување на забите, новите истражувања го потврдиле спротивното. Докажано е дека сувото грозје го спречува растот на бактериите одговорни за настанувањерто на кариесот и болестите на непцата, пред се затоа што обилува со фруктоза и гликоза, а не со сахароза, која е главен виновник за заболувањата на усната шуплина.

Повеќе...
 
Грозјето ги раствора кристалите на мочната киселина и ги намалува симптомите на гихтот

Кога крвта и урината ќе станат благо алкални, киселинските отпадоци полесено се елиминираат, што резултира со намалување на нападите на ревматоидниот артрит и болните симптоми на гихтот. Кристалите на мочната киселина, формирани како резултат на намалената работа на бубрезите, се раствараат во алкалната (базната) урина, и се отстрануват од крвта. Со што се спречува нивното таложење во зглобовите на болниот.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Прочитајте и: