• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Алтернативи методи кај канцерот
Ароматерапија при третман на канцер

Ароматерапија

Со вдишувањето на ароматичните масла може да се ублажи стравот, загриженоста, напнатоста, стресот, болката, да се подобри памтењето и концентрацијата...
Yoga

Јога - равнотежа на духот и телото

Јогата е повеќе од 3500 години старо учење, кое е утемелено во индиската култура и филозофија. Таа претставува комплексен состав...
Мирисот од босилокот ја ублажува главоболката

Босилокот е билка со пријатен мирис и вкус. Се користи како додаток на салатите, но и во многу јадења. Тој се користи во исхраната, но од него се добива и ароматично масло.

Повеќе...
 
Матичњак (пчелинок, лимонова трева) – природен тоник за организмот

Матичњак е билка од фамилијата: Lamiaceae (Labiatae). По потекло е од Јужна Европа и Средна Азија. Се одгледува на сончево и топло место, заштитено од ветер.

Повеќе...
 
Со чај од нане до подобро здравје

Нането, воглавно, се одгледува поради листот (Mentha piperitae folium) и стебленцата со лисја (Mentha piperitae herba), односно поради етеричното масло (Mentha piperitae aetheroleum). Оваа билка содржи околу 1.25 % етерично масло и тоа 50 до 90% е ментол и 5 до 20% е ментон. Етеричното масло се добива со екстракција од стебленцата и од лисјата на нането.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>