• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Новости од областа на канцерот
Светски вести

Светски вести од областа на медицината

Вести и информации од светот, поврзани со новини во областа на ракот, негово изучување, третирање...
Електронски весник

Електронски весник

Ако сакате да бидете во тек, со сето она што се случува на нашиот портал, пријавете се за да го добивате нашиот електронски весник...
Научниците докажале: Нането ги ублажува симптомите на синдромот на нервозно дебело црево

На долгата листа на докази за ефективноста на нането, научниците од „University of Adelaide“ додале уште еден доказ: успеале клинички да докажат дека оваа билка може да ги ублажи симптомите на синдромот на нервозно дебело црево или т.н. синдром на иритабилен колон.

Повеќе...
 
Нови докази: Секојдневното земање на аспирин штити од рак

Ацетилсалицилната киселина за прв пат е синтетизирана во 1897 година од страна на хемичарот Dr. Felix Hoffman, во фармацевтската компанија Bayer. Оваа фармацевтска компанија набрзо ја лансирала ацетилсалицилната киселина под името „Аспирин“ и тој станува најпопуларен лек во светот.

Повеќе...
 
Новиот третман за рак на простата – можна алтернатива на хирургијата и радиотерапијата

Новиот третман за рак на простата, кој користи високофрекфентни звучни бранови може да биде остварлива алтернатива на хирургијата и радиотерапијата со помалку шанси за инконтиненција или импотенција, изјавиле истражувачите.

Повеќе...
 
Развиен софтверски програм за полесно откривање на ракот на дојката

Откриени знаците на ракот пред самото формирање на туморот.

Повеќе...
 
СЗО: Секој трет човек страда од висок крвен притисок

Покачен крвен притисок (хипертензија) е кога истиот е со вредност од 140/90 мм Хг или над тие вредности, а за пациенти над 65 години систолен притисок над 160 мм Хг. Ако нема контраиндикации, ваквиот КП (крвен притисок) треба да се лекува.

Повеќе...
 
3 јуни 2012 - Се одбележа Националниот ден на преживеаните од рак (National Cancer Survivors Day)

Националниот ден на преживеаните од рак (National Cancer Survivors Day) е ден на Славење на Животот (Celebration of Life). Овој ден се одбележува секоја година во голем број земји ширум светот, како во САД, Канада, Велика Британија и многу други.

Повеќе...
 
Обрежаните мажи поретко заболуваат од рак на простата!

Резултатите од најновото истражување покажале дека обрежаните мажи имаат помал ризик за развој на рак на простата во споредба со необрежаните мажи.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>