• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Новости од областа на канцерот
Светски вести

Светски вести од областа на медицината

Вести и информации од светот, поврзани со новини во областа на ракот, негово изучување, третирање...
Електронски весник

Електронски весник

Ако сакате да бидете во тек, со сето она што се случува на нашиот портал, пријавете се за да го добивате нашиот електронски весник...
Зошто некои клетки метастазираат, а некои не?

Меѓународното истражување, кое пред три години го предводел Dr. Enrique Martín Blanco од Институтот за биологија во Барселона, резултираше со одговори на некои од најтешките прашања на полето на истражувањето на ракот - зошто се случува миграцијата на клетките на ракот, која доведува до појава на метастази во оддалечените ткива и органи.

Повеќе...
 
Покана до сите граѓани на Република Македонија – 15 септември, Даре Џамбаз, 11 часот

По повод светската недела на простатата и светскиот ден на ракот на простата, 15 Септември, невладината организација „Здрава простата“ со поддршка на центарот за трансфер на знаења „САМОСВЕСТ“ организира отворена свечена трибина, која ќе се одржи на 15 септември, сабота, во големата сала на Црвениот крст на град Скопје (Даре Џамбаз) со почеток во 11 часот.

Повеќе...
 
Dr. Albena Dinkova-Kostova: Младата брокула го намалува ризикот од кожен карцином!

Избегнувајте прекумерно изложување на сонце и јадете паметно!

Повеќе...
 
Консумирањето на поголеми количини на риба го намалува ризикот, но и смртноста од рак на простата!

Консумирањето на поголеми количини на риба може да го намали ризикот од рак на простата, но и да го намали ризикот од смрт предизвикана од ова малигно заболување, покажале резултатите од новото истражување.

Повеќе...
 
Флаваноните во агрумите - природно оружје против мозочниот удар!

Повеќе истражувања докажале дека исхраната богата со агруми (цитруси) го намалува ризикот од мозочен удар, но експертите не биле сосема сигурни од каде доаѓа овој заштитен ефект на агрумите. Затоа, Британските истражувачи одлучиле да ги испитуваат флаваноните од ова овошје и ја откриле тајната на успехот.

Повеќе...
 
Монолаурин, екстракт од кокосовото масло, ги убива бактериите во храната!

Монолаурин, екстракт од кокосовото масло, би можел да се користи како антимикробен адитив во храната, покажало најновото истражување.

Повеќе...
 
Новата технологија го открива ракот во почетниот стадиум

Микрофлуидните чипови трагаат за карциномот.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>