• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Новости од областа на канцерот
Светски вести

Светски вести од областа на медицината

Вести и информации од светот, поврзани со новини во областа на ракот, негово изучување, третирање...
Електронски весник

Електронски весник

Ако сакате да бидете во тек, со сето она што се случува на нашиот портал, пријавете се за да го добивате нашиот електронски весник...
Зголеменото ниво на добриот холестерол – HDL го зголемува ризикот од настанување на ракот на дојката

Познато е дека зголеменото ниво на HDL ткн. „добар холестерол“ штити од срцеви заболувања, но, исто така, тој може да го наруши здравјето на жените во друг поглед. Утврдено е дека покачениот HDL е поврзан со зголемениот ризик за развој на ракот на дојката.

Повеќе...
 
Хипертензијата поопасна за жените!

Научниците откриле дека постојат битни разлики помеѓу вистинските причинители за висок крвен притисок кај мажите и жените и дека жените со хипертензија имаат поголема склоност да развијат васкуларна болест во споредба со мажите.

Повеќе...
 
10 фактори на ризик за мозочен удар!

Канадските научници направиле листа од 10 фактори на ризик за мозочен удар, кои воглавно се поклопуваат со оние кои можат да доведат до срцев удар (инфаркт).

Повеќе...
 
Активности кои можат да го намалат ризикот од старосната деменција

Вежбајте го мозокот!

Се е поголем бројот на лицата кои во постарата возраст патат од проблеми со меморијата, но новата студија препорачува три вида на активности кои го „ вежбаат“ мозокот и го подобруваат памтењето.

Повеќе...
 
Честото миење на рацете го спречува настанувањето на многу заболувања!

Освен ако не ги миете рацете секогаш кога ќе допрете нешто, на пример после телефонирање или после користење на својата комјутерска тастатура, единствен начин да ги избегнете некои заболувања е редовно и често да ги миете рацете. Ова го тврдат научниците, кои ги објавиле резултатите од својата студија во научниот часопис „Clinical Infectious Diseases“.

Повеќе...
 
Може ли кафето да го намали ризикот од дијабет тип 2?

Спроведени нови истражувања

Ако сте љубител на кафе и ако на ден пиете повеќе од една шоља од вашиот омилен напиток, резултатите од најновите истражувања се добра вест за вас.

Повеќе...
 
Ако не сакате да трчате, тогаш пешачете - Пешачењето дава дури подобри резултати!

Ако не сакате да трчате, тогаш пешачете. Научниците тврдат дека пешачењето е активност која е подеднакво добра за здравјето како и трчањето.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>