• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Ординација

Препораки за новиот грип (H1N1 вирус)

Вирусот на грипот А (H1N1), кој неодамна се појави во светот, е нов подтип на вирусот на грипот, кој може да предизвика инфекција кај луѓето, а према извештаите на Светската здравствена организација...

Болести на простатата

Наша книга: Болести на простатата - Рак на простата

За болестите на простатата кај нас многу малку се знае. Единствен начин да се бориме против нив и да ги победиме е подобрата информираност за нив, за причините за нивното јавување...

Посетете ја нашата виртуелна ординација:

  • Прашај
  • Информирај се
  • Дознај
  • Примени
  • Живеј здраво
  • Дијагноза
  • Контрола
  • Совети и препораки
Вртоглавица
Имам 52 години. Повремено чувствувам вртоглавица и тоа воглавно кога лежам и кога ја вртам главата на десна страна. Понекогаш тоа чувство ме разбудува од сон. Полека се свртувам на другата страна и вртоглавицата престанува. Ова трае неколку дена и само од себе престанува. Некогаш вртоглавицата ми е пратена со повраќање. Со што можат да бидат поврзани ваквите вртоглавици? Ви благодарам на одговорот.
Повеќе...
 
4-ти април, предавање за Ракот на белите дробови

Центарот за здрав живот „САМОСВЕСТ“ на 4 април (четврток) ќе одржи предавање за Ракот на белите дробови, најчестото малигно заболување како во нашата земја, така и во светот. Предавач е Др. Лилјана Ацева-Андонова, специјалист радиотерапевт и онколог при Универзитетската Клиника за радиотерапија и онкологија и претседател на САМОСВЕСТ. Предавањето е наменето за сите граѓани на Р.Македонија.

Сите заинтересирани нека се јават на тел. на САМОСВЕСТ - 070 615.470 за да го потврдат своето присуство. Цената на предавањето е 150 денари, а сите учесници бесплатно ќе добијат книга и постер за Ракот на белите дробови од авторката Др. Лилјана Ацева - Андонова.

Повеќе...
 
Бемка на вратот
Би сакала да се информирам за една бемка на мојот врат. Пред 2 години јас одев на горење со течен азот за бемките на вратот кај др. Лиле во Румунска болница која е веќе во пензија. Дел од бемките ми паднаа а некои ми останаа меѓу кои и оваа бемка која е црна и набабрена. Пред околу две недели ме запече бемката и ме чешаше, и како да се смалуваше и сушеше. Сабајле кога станав приметив дека бемката сама си паднала а на кожата имам како флека со боја светло кафена накај портокалова па би сакала да знам дали е ова опасно или се исушила и паднала.
Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>