• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Ординација
Практикувајте јога – позитивни ефекти од јогата Печати

Јогата е повеќе од 3500 години старо учење, кое е утемелено во индиската култура и филозофија. Таа претставува комплексен состав кој ги обединува физичките вежби, техниките на дишење и медитацијата.

Повеќе...
 
Како јогата може да им помогне на жените во менопауза? Печати

Топлотните бранови и ноќното потење не мора да го наруши вашиот квалитет на живот.

Ако и вие мака мачите со симптомите на манопаузата, можеби е време да пробате да ги ублажите со практикување јога.

Повеќе...
 
Како да се преживее мозочниот удар! Печати

Научите ги знаците кои упатуваат на мозочен удар. Научите ги и спасете нечиј живот.

Мозочниот удар е трета причина за смртност во земјите на западна Европа. Мозочниот удар е рапиден губиток на мозочната функција поради пореметување на дотокот на крв во мозокот. Може да настане поради исхемија (недостаток на протокот на крв) предизвикана од блокада (тромбоза, артериска емболија), или поради крварење (истекување на крвта).

Повеќе...
 
Пријателите ги ублажуваат болките на пациентките со рак на дојка Печати

Пациентките со рак на дојка кои водат богат активен социјален живот полесно ја поднесуваат болката и другите физички симптоми од ракот на дојката, докажале резултатите од студијата која ја спровеле американските истражувачи.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>