• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Ординација
Писмо од наш посетител Печати

Почитувана д-р. Ацева

Се согласувам дека мажите многу помалку одат на превентивни прегледи и дека многу од нив и воопшто не се информирани за ракот на тестис. Јас во jануари 2009 година бев опериран и едниот тестис ми беше одстранет. По операцијата примав два циклуси на хемотерапија, по ваша препорака.

Повеќе...
 
Дали може да го заразам партнерот? Печати

Имам кондиломи во рана фаза и сега ги лекувам со спреј. Прашањето ми е откога ќе се излечат кондиломите и се отстранат, дали после тоа можам слободно да имам сексуални односи, а без да го заразам пратнерот со кондиломи?

Повеќе...
 
Рак на грклан Печати

Татко ми има карцином на грклан. Му рекоа дека е голем за да може да се оперира. Се храни преку сонда, се зрачеше но од тоа се рашири многу брзо, сега е на хемотерапија но му се отвори дупка над канилата, со гној и мириса ужасно. Ве молам за помош.

Повеќе...
 
Како фимозата го зголемува ризикот за рак? Печати

Ако можете да ми објасните како фимозата делува т.е прочитав на вашиот портал дека луѓето кои имат фимоза се изложени повеќе за добивање на рак на пенисот ...па на што се должи тоа, како се поврзани тие 2 работи??? Јас имам фимоза но не беше до тој степен да не може да го повлекувам перцепциумот преку главата. Веке 2 месеца имам терапија со масти и оди на подобо т.е. се нормализира. Па ако може да ми појасните дали после моето нормализирање ќе треба хируршки да го отстранам перцепциумот за да го намалам ризикот од рак??? И дали знак за рак може да биде само раничка на главата или и некои други работи... Прочитав на порталот некои папули пустули ...па како изгледаат???

Повеќе...
 
Цисти на јајчникот и дојките Печати

Пред извесно време правев ПАП тест. При ултразвучниот преглед докторот констатира дека имам циста на десниот јајник од околу 2cm. Ми кажа дека обавезно морам да дојдам на контрола после 6 месеци. Меѓу другото отидов на снимање на градите каде се покажа дека на двете гради имам цисти. На десната беа поголеми и ми рекоа дека треба да направам биопсија. На извештајот докторот запиша субмамиларна циста 15 mm. Искрено, јас се исплашив и ништо друго не прашав. Си заминав од ординацијата а докторката ме замоли да дојдам за три месеци обавезно. Објаснете ми ве молам што да правам?

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>