• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Ординација
Дали постои посебна диета за болните од рак на бели дробови? Печати
Мојата мајка боледува од рак на белите дробови, подложена е на хемотерапија. Постојано подкашлува и се жали на болки во стомакот (желудникот). Ве молам за совет, во овој период додека трае лечењето, што можеме да и даваме да јаде, каков вид на храна. На што треба најмногу да внимаваме. Јас и останатите членови на нашето семејство постојано сме околу неа, беспомошни сме, бидејќи болеста е навистина сурова. Секојдневно конзумира многубројни таблетки кои и се препишани на вашата клиника, и навистина не знаеме што од храната е најдобро за неа.
Повеќе...
 
ВАШИ ПРАШАЊА: Бемка на носот Печати
Имам проблем поврзан со младеж (бемка) која се наоѓа на носот и ја имам од раѓање. Истата е кафеава и околу 2мм широка. Пред некое време се поду повеќе од нормалното. Бев на лекар и ми рекоа дека станува збор за циста, гној кој се формирал под бемката. Ја лекував со креми, малку се смири но сега повторно се влоши. Дали имате некои сознанија како би се лекувала, или пак потребна е посериозна интервенција?
Повеќе...
 
Болка на главата на пенисот Печати
Би сакал да ве прашам нешто во врска со пенисот. Кога ќе ја повлечам кожичката, неможам да се допрам по главата од пенисот. Имам болка. Би сакал да ми одговорите на ова прашање.
Повеќе...
 
ВАШИ ПРАШАЊА: Проблем со неконтролирано мочање Печати
Почитувана докторке!
Ќе ве замолам да ми дадете совет каде да се обратам во врска со мојот проблем. Имам 23 години и имам проблем со неконтролирано уринирање. Најчесто ми се случува некое време по уринирањето повторно неволно да уринирам. Во месец мај ги имав тие тегоби, проверив уринокултура, имав две бактерии и добив соодветна терапија. Сега повторно имав тегоби, печење при мокрење и направив уринокултура. Ми пронајдоа бактерија ешерихија коли, по што добив соодветна терапија со антибиотик. Пијам чај од брусница и консумирам плодови од брусница, пијам доста течности, не пијам кафе, алкохол, цигари. Но, сега повторно две недели по терапијата имам проблеми со неконтролирано уринирање. Гинеколошки се е во ред, често одам на прегледи, 2 пати годишно правам пап тест, сега бев откако ја почнав терапијата со антибиотик и гинекологот ми даде канестен 3 имав малку бело прање. Ве молам кажете ми како да го решам овој проблем со неконтролирано мокрење бидејќи стварно ми е непријатно. Како малечка сум имала ноќно мокрење а пред три години имав самоволен абортус. Ве молам за совет! Благодарам однапред.
Повеќе...
 
Колку често треба да се контролираат бемките? Печати
Имам многу бемки по телото. Досега тие не ме загрижува. Мојата баба ги имаше многу, а и мојата постара сестра има многу повеќе бемки од мене. Но, во последно време се повеќе се зборува за отстранување на опасните бемки. Исто така, се зборува дека бемките треба почесто да се прегледуваат. Па затоа би сакала да ми одговорите колку често треба да се оди на преглед и каде да се обратам за преглед.
Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>