• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Алтернативи методи кај канцерот
Артичок Печати

Др. Дарко Стојановски

Артичокот е целогодишно растение со пурпурни цветови. Иако артичокот се смета за зеленчук, делот кој се јаде во суштина е неотворена пупка од цвеќе. Лисјата и коренот на артичокот се користат како лек за некои заболувања, од синдром на иритабилни црева, до превенција на мамурлак.

Повеќе...
 
Невен (Calendula officinalis) – природен лек за многу заболувања Печати

Невенот традиционално се користи во вид на маст за рани кои бавно зараснуваат, за посекотини, гребнатинки, изгореници, брадавици и за сите други состојби во кои е потребно да се регенерира кожата. Невенот има антисептично, антибактериско и антигабично дејство, па затоа се применува при инфекции на кожата. Често се применува кај различни кожни заболувања: екцем, акни, дерматози...

Повеќе...
 
Екстракт од палмата Акаи Печати

Автор: Др.Дарко Стојановски

Акаи палмата е широко распространета во цела Јужна Америка, долж водните текови во Бразил. Акаи палмата исто така се одгледува во голема мера за комерцијални цели во органски услови во широкото речно устие на Амазон.

Повеќе...
 
Catuaba Bark - Кора од Катуаба Печати

Автор: Др.Дарко Стојановски

Катуаба (Erythroxylum catuaba) е вид на ниско грмушесто дрво со жолти и портокалови цветови кое расте во шумите на северен Бразил. Извонредните афродизијачки и енергетски својства на ова растение први ги откриле Тупи индијанците кои ја џвакале кората од катуаба за да имаат повеќе енергија за време на нивниот лов низ Амазонските шуми.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Најчитани текстови