• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Новости од областа на канцерот
Може ли кафето да го намали ризикот од дијабет тип 2?

Спроведени нови истражувања

Ако сте љубител на кафе и ако на ден пиете повеќе од една шоља од вашиот омилен напиток, резултатите од најновите истражувања се добра вест за вас.

Повеќе...
 
Ако не сакате да трчате, тогаш пешачете - Пешачењето дава дури подобри резултати!

Ако не сакате да трчате, тогаш пешачете. Научниците тврдат дека пешачењето е активност која е подеднакво добра за здравјето како и трчањето.

Повеќе...
 
Десет нови студии го потврдиле позитивниот ефект на чајот врз нашето здравје

Десет нови студии покажале дека пиењето на чај можеби е најпаметната одлука за да се подобри здравјето. Новообјавените студии покажуваат дека чајот е одличен за губиток на вишокот на килограми, исто така, го спречува развојот на некои видови на рак и други хронични болести. Додаток на сето ова е и тоа што пиењето на чај го подобрува расположението.

Повеќе...
 
Најновиот тест на крвта би можел порано да го открие ракот на панкреасот од досегашните тестови!

Најновиот тест на крвта би можел порано да го открие ракот на панкреасот од досегашните тестови, а со самото тоа да им даде на пациентите и подобри шанси за преживување. Иако ракот на панкреасот не е често малигно заболување, тој е еден од најсмртоносните. Причината за тоа е што ракот на панкреасот доцна се открива, бидејќи долго време се развива асимптоматски т.е. без присутни симптоми или пак со некарактеристични симптоми.

Повеќе...
 
Заболените од немеланомски рак на кожата имаат поголем ризик и од други малигни заболувања

Жените се изложени на поголем ризик од мажите.

Лицата кое боледуваат од немеланомски форми на рак на кожа се посклони кон развиваање и на други видови на малигни заболувања, утврдиле истражувачите од Универзитетот Харвард.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Најчитани наслови