• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Новости од областа на канцерот
Антибиотиците можат да предизвикаат дебелина кај децата!

Антибиотиците можат да ги уништат здравите бактерии во цревата, кои влијаат на апсорпцијата на хранливите материи.

Повеќе...
 
Секој 20-ти случај на меланом поврзан со солариумите!

Резултатите од најновото истражување покажале дека лицата кои одат во солариуми имаат 20% поголем ризик од рак на кожа. Овој ризик се зголемува на 87% доколку лицето почне да користи солариум пред својата 35-та година од животот.

Повеќе...
 
Љубителите на солена храна со поголем ризик за бубрежни каменчиња и остеопороза!

Резултатите од најновото истражување покажале дека луѓето кои консумираат пресолена храна се повеќе склони кон развој на бубрежни каменчиња и остеопороза. Зошто е тоа така?

Повеќе...
 
Новата студија докажала дека сојата го топи салото натрупано во текот на постменопаузата

Резултатите од најновото истражување јасно покажаа: земање на соја во форма на додатоци на исхраната можат да помогнат во губитокот на тежината, особено кај постменопаузалните жени.

Повеќе...
 
Само две лажици маслиново масло на ден го преполовуваат ризикот од срцеви заболувања

Само две супени лажици маслиново масло на ден можат да го намалат ризикот од срцеви заболувања. Поточно, ако во вашата исхрана вклучите само две супени лажици маслиново масло на ден, може да го преполовите ризикот од развој на болести на срцето. Ако пак, консумирате секојдневно една лажица масло, може да го намалите ризикот за околу 28 %.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Најчитани наслови