• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Новости од областа на канцерот
Алергични сте на кремите за сончање?

Шведските научниците откриле зошто некои луѓе се алергични на заштитните креми за сончање.

Повеќе...
 
Флаваноните во агрумите - природно оружје против мозочниот удар!

Повеќе истражувања докажале дека исхраната богата со агруми (цитруси) го намалува ризикот од мозочен удар, но експертите не биле сосема сигурни од каде доаѓа овој заштитен ефект на агрумите. Затоа, Британските истражувачи одлучиле да ги испитуваат флаваноните од ова овошје и ја откриле тајната на успехот.

Повеќе...
 
Консумирањето на поголеми количини на риба го намалува ризикот, но и смртноста од рак на простата!

Консумирањето на поголеми количини на риба може да го намали ризикот од рак на простата, но и да го намали ризикот од смрт предизвикана од ова малигно заболување, покажале резултатите од новото истражување.

Повеќе...
 
Жените се повеќе подложни на инфекција со ХИВ вирусот

Оваа инфекција е една од главните причини за смртност на жените во репродуктивната возраст.

Повеќе...
 
Dr. Albena Dinkova-Kostova: Младата брокула го намалува ризикот од кожен карцином!

Избегнувајте прекумерно изложување на сонце и јадете паметно!

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Најчитани наслови