• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Новости од областа на канцерот
Бактериите Fusobacterium во устата поврзани со ракот на дебелото црево!

Бактериите кои живеат во нашата уста можат да го зголемат ризикот од развој на рак на дебелото црево, покажале резултатите од најновото истражување.

Повеќе...
 
Младите жени кои секојдневно консумираат алкохол имаат поголем ризик од рак на дојка

Секојдневното консумирње на алкохолни пијалоци го зголемува ризикот од рак на дојка кај младите жени.

Повеќе...
 
ХПВ вирусот предизвикува рак на белите дробови кај непушачите?

Покрај тоа што ХПВ вирусот е најчеста причина за ракот на грлото на матката, сега овој вирус се поврзува и со развојот на ракот на белите дробови кај непушачите.

Повеќе...
 
Научниците откриле како меланомот се шири на другите делови на телото

Откако неодамна го објавиле успехот во елиминирањето на метастатските на меланомот во лабораториските експерименти, научниците од „Virginia Commonwealth University“ сега се заслужни и за уште едно важно откритие. Тие го откриле процесот со кој генот mda-9/sintetin придонесува за метастазирањето на меланомот, а веројатно и на другите видови на карциноми.

Повеќе...
 
Новата комбинација од два лека ефикасна во успорувањето на прогресијата на меланомот!

Истражувачите тврдат дека откриле комбинација од два лека која ја одложува резистенцијата не третманот кај пациентите со напреднат меланом.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Најчитани наслови