• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Исхрана


Како делува фолната киселина? Печати

Фолната киселина е неопходна за синтеза на ДНК, значи за изградба на сите нови клетки, па според тоа, и на клетките на плодот (фетусот). Ако во овој период нема доволно фолна киселина, може да дојде до појава на дефекти на плодот. Токму поради тоа, во раниот период на бременоста неопходно е редовно снабдување на организмот со доволни количини на фолна киселина.

Повеќе...
 
Рибиното масло помага бројни функции на организмот и го зајакнува имунитетот Печати

Сигурно се сеќавате дека кога бевме деца, нашите мајки на даваа лажица рибино масло, кое навистина не беше вкусно, дури и за некои и одвратно. Подоцна рибиното масло се даваше во капсули, па така не го чуствувавме тој непријатен и тежок мирис и вкус на рибиното масло. Рибиното масло обично го пиевме во зимскиот период заради јакнење на нашиот имунитет. Тоа беше релативно пред многу години, кога храната уште не беше сама по себе толку неквалитетна за да мораме да земаме суплементи, но ова рибино масло редовно беше на детското мени со ручекот. Не е ни чудно што се нарекува најстар суплемент во исхраната во светот.

Повеќе...
 
Помалку сол за поздрав живот Печати

Солта е минерал која ја употребуваме за да го подобриме вкусот на јадењата и за конзервирање на намирниците. Солта содржи натриум и хлор во сооднос 40:60. Натриумот е потребен за одржување на крвниот притисок, за создавање и пренесување на електричните импулси во нервите и мускулите, како и за апсорпцијата на хранливите материи во тенкото црево.

Повеќе...
 
Со правилна исхрана против ракот на дебелото црево Печати

Спречете го настанувањето на ова опасно малигно заболување.

Исхраната се смета за прв фактор на ризик за развојот на ракот на дебелото црево, а во другата група спаѓаат генетските фактори.Од други фактори на ризик се наведуваат прекумерната телесна тежина и физичката неактивност.

Повеќе...
 
Состојките во лукот ни помагаат при одредени заболувања Печати
Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 2 од 71