• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Исхрана


Целерот секојдневно треба да биде на нашата трпеза - Еве зошто! Печати

Целерот е двогодишна билка со меснат и вретенест корен. Има разгрането стебло кое достига висина од 40 до 80 cm. Листовите се темнозелени и сјајни.

Повеќе...
 
Матичњак – лековит зачин за подобро варење на храната Печати

Матичњак е билка која расте во градините, каде се одгледува како култура, но може да се најде и како самоникната, недалеку од населените места, покрај огради.

Повеќе...
 
Магдонос – ефикасен антиоксиданс и природен диyретик! Печати

Иако магданосот повеќето луѓе го користат само како декорација, овој зачин обилува со антиоксиданси и го чува здравјето на организмот. Магдоносот ги стимулира сите функции на телото.

Повеќе...
 
Мате чај - „Зелено злато на Индијанците“ Печати

Мате чајот (Yerba mate) го освежува организмот, го намалува заморот и напнатоста на мускулите и го ублажува стресот.

Повеќе...
 
Повеќе протеини не значи и повеќе месо Печати

Месото, млекото и нивните производи се најчесто први на листата на намирници кога треба да се зголеми внесот на протеините во организмот. Нутриционистите истакнуваат дека ова е сосема погрешно, бидејќи постојат многу намирници од растително потекло кои изобилуваат со растителн протеини.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 10 од 71