• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Исхрана


Јаготките не се само вкусни, туку се и лековити! Печати

Јаготките не се само вкусни, туку и многу здрави. Тие се природни лекови за анемијата, ја зајакнуваат крвта, го намалуваат ризикот од појава на срцеви болести. Ова вкусно овошје содржи големо количество на витамин Ц и железо. Ги штитат организмот од настинки и разни други заболувања. Му даваат енергија на телото, што е особено важно во борбата против пролетниот замор.

Повеќе...
 
Започнете го денот со појадок кој ја намалува напнатоста и стресот Печати

Лицата кои секогаш се под стрес и кои постојано брзаат на работа, по правило немаат време за појадок. Овие лица обично лошо спијат, а наместо појадок, пијат само кафе. Ако веќе морате да испиете кафе, пијте кафе без кофеин.

Повеќе...
 
Проблемот кај мастите ги создава хидрогенацијата Печати

Хидрогенација е постапка на стврднување на маслата (течни триглицериди). При оваа постапка, која се изведува при висока температура (260°C) и со катализатори (никел и платин), се додава водород. На тој начин настанува нова хемиска структура (хидрогенизирана маст) која на собна температура има тврда конзистензија. Просечно содржи 15-25% транс масни триглицериди во молекулата. Човечкиот организам неможе да ги препознае овие транс масни киселини и неповолно реагира на нив.

Повеќе...
 
Дали грицкате семки од сончоглед? Печати

Семките од сончогледот се многу здрави за целиот организам. Тие содржат многу хранливи и корисни состојки. Сончогледови семки се богати со омега-3 масни кисeлини, кои помагаат да се зачува влажноста на кожата и го спречуваат нејзиното сушење, ја зголемуваат нејзината елaстичност и цврстина.

Повеќе...
 
Што се транс масни киселини и како да ги намалиме со правилна исхрана Печати

Транс масните киселини се наоѓаат во храна која содржи животински масти, како на пример млекото и говедското месо. Настануваат како резултат на биохидрогенација, процес кој се одвива во во дигестивниот систем на животните- преживари, а под дејство на цревните бактерии. Настанатите транс масни киселини се апсорбираат и вградуваат во млекото и ткивата на животните.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 9 од 71