• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Исхрана


Др. Л. Ацева советува здрава исхрана за здрава простата Печати

Здравата храна подразбира внесување на балансирано количество на протеини, јаглени хидрати, масти, витамини и минерали. Здравата исхрана се базира на внесување на поголеми количини на протеини и јагленохидрати, а помалку масти. Во исхраната посебно е важен внесот на витамини и минерали, кои ги има најмногу во свежото овошје и зеленчук.

Со здрава исхрана, како и со редовна физичка активност, ќе се намали постепено и вишокот на телесна тежина, која е исто фактор на ризик за повеќе малигни заболувања.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 71 Следно > Крај >>

Страница 71 од 71