• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Исхрана


Кељ – ефтина „суперхрана“ Печати

Во поново време научниците и лекарите, со современа технологија, утврдиле дека многу секојдневни и релативно ефтини намирници можат да ги заменат скапите таблети и превентивно да делуваат против многу сериозни заболувања. Тие намирници се наречени уште и „суперхрана“.

Повеќе...
 
Рибата и јатчестите плодови штитат од рак на панкреасот! Печати

Резултатите од најновото истражување покажале дека исхраната богата со риба, јатчести плодови и зеленчук може да го намали ризикот од рак на панкреасот.

Повеќе...
 
Смоква - природен лек против желудечни тегоби и запек Печати

Нерастворливите растителни влакна од смоквата поволно делуваат на здравјето на дебелото црево. Тие го регулираат варењето на храната и овозможуваат нормално празнење на цревата. Затоа смоквите особено им се препорачуваат на лицата со хроничен запек и хронични заболувања на дебелото црево.

Повеќе...
 
Антидиетен програм - едноставен и ефикасен програм при кој не треба да ги броиме калориите Печати

Овој програм дозволува неограничено количество на храна без броење на калориите, а бара само еден компромис – појадување исклучиво овошје.

Повеќе...
 
5 витални нутритиенти неопходни за тинејњерите - вегетаријанци Печати

Ако вашето дете во своите тинејџерски години се одлучи за вегетаријанска исхрана, важно е да се знае кои наминици му се најпотребни.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 7 од 71