• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Исхрана


Сакате да ослабите? Вистината за слабеењето Печати

Сакате да ослабите? Помалку јадете и килограмите ќе се стопат, покажува најновото истражување.

Повеќе...
 
Да престанеме со консумирање на шеќер не значи и да се откажеме од благо! Печати

Белиот шеќер не само што не ги содржи витамините и минералите, туку тој предизвикува и губиток на некои од нив. Така на пример, шеќерот предизвикува губиток на хром од организмот, па телото треба овој минерал да го извлекува од своите резерви. Истото се случува и со калциумот, фосфорот и железото.

Повеќе...
 
Кикириките го штитат срцето и коските Печати

Кикириките потекнуваат од Јужна Америка, Мексико и Централна Америка. Тие се исклучително богат извор на витамин Е и Д, фолна киселина, ниацин, манган и растителни протеини. Овие хранливи состојки се важни за правилно функционирање на ораганизмот и за зачувување на здравјето.

Повеќе...
 
Црн чај – здрав напиток кој го намалува ризикот од рак на јајчник Печати

Жените кои подолго време консумирале чај и кои таа навика ја практикувале секојдневно т.е. редовно пиеле може да очекуваат битни здравствени придобивки од оваа здрава навика. Научниците откриле дека црниот чај е здрав напиток и го намалува ризикот за развој на рак на јајчник.

Повеќе...
 
Цитрус коктел за здрав почеток на денот и детоксикација на организмот Печати

Ако сте биле во текот на работната недела изложени на стрес, на неправилна исхрана или сте имате потешкотии со варењето на храната, предложуваме „викенд“ детоксикација на организмот со вкусните мандарини.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 5 од 71