• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Исхрана


Киви - Дар од природата - Природен лек против многу заболувања Печати

Киви (или кинеско диво грозје) е едно од највкусните, но и најздравите овошја. Потекнува од јужна Кина, од кинеската провинција Шанжи. Ова егзотично овошје е признаено како национален симбол на Кина.

Повеќе...
 
Богатството на нутритиенти во гоји (гоџи) бобинките – прогласени за „суперхрана“ Печати

Малата гоји бобинка е една од најмоќните билки во светот и на прво место на американката скала - ORAC , која ги мери антиоксидантните својства на храната.

Повеќе...
 
Глуварче - природен лек за атеросклероза и камен во бубрегот Печати

Глуварчето (Taraxacum) спаѓа во родот на билки од фамилијата Asteraceae. Уште древните народи знаеле дека глуварчето има лековити својства, а дека сокот исцеден од младото глуварче го подобрува нарушеното здравје.

Повеќе...
 
Глуварче за подобар апетит и подобро варење на храната Печати

Уште древните народи знаеле дека глуварчето има лековити својства, а дека сокот исцеден од младото глуварче го подобрува нарушеното здравје.

Повеќе...
 
Глуварчето како додаток на јадењата Печати

Уште древните народи знаеле дека глуварчето е лековита билка со многу благотворно дејство врз целиот организам. Тие ги користеле младите листови од глуварчето за исхрана, а сокот од младото глуварче како лек за подобрување на нарушеното здравје.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 3 од 71