• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Живеј здраво, храни се правилно!
Кикириките го штитат срцето и коските

Кикириките потекнуваат од Јужна Америка, Мексико и Централна Америка. Тие се исклучително богат извор на витамин Е и Д, фолна киселина, ниацин, манган и растителни протеини. Овие хранливи состојки се важни за правилно функционирање на ораганизмот и за зачувување на здравјето.

Кикириките се богати и со ресвератол, антиоксиданс кој се наоѓа и во грозјето, а кој го намалува ризикот од срцеви заболувања.

Кикириките се многу корисни за намалување на „лошиот“ холестерол (LDL) во организмот, бидејќи изобилуваат со мононезаситени масни киселини познати како „добри масти“.

Кикириките содржат и растителни влакна кои се важни за правилно функционирање на цревата. Тие го подобруваат варењето на храната. Го намалуваат и ризикот од развој на рак на дебелото црево и стварањето на жолчни каменчиња. Затоа е важно да ги вклучиме во секојдневната исхрана.

Калциумот и витаминот Д од кикириките придонесуваат за зачувување на здравјето на коските и забите. Го намалуваат ризикот од развој на остеопороза во подоцнешните години од животот.

Кикириките во борба против „лошиот“ холестерол

 

Прочитајте и: