• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Живеј здраво, храни се правилно!
Чај од босилок за „нервозен“ стомак

Брзиот и динамичниот начин на живот, брзата и нездрава исхрана може да предизвика надуваност во желудникот и гасови. Во таквите ситуации помага чајот од босилок. Етеричните масти и другите материи кои се наоѓаат во чајот од босилок ја подобруваат прокрвеноста на слузницата на желудникот и цревата и ја смируваат.

Рецепт:

Десет ливчиња свеж или две кафени лажички сушен босилок се преливаат со 250 милилитри провриена вода. Оставете го чајот да постои 10 минути и процедете го. Пиете го полека, три шољи на ден.

 

Прочитајте и: