• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Живеј здраво, храни се правилно!
Сосот од босилок ги јакне нервите

Сосот од босилок е многу вкусен и здрав и често се користи како додаток на тестенините. „Песто“ сосот е густ сос од босилок, пињола, лук, пармезан и маслиново масло. Овој сос брзо се припрема, а е многу вкусен и здрав.

Рецепт: Сварете ги тестенините, прелијте ги со две супени лажици ладен „песто“ сос и од горе ставете неколку свежи ливчиња босилок. Витаминот Б и магнезиумот од босилокот се одлични за нервите.

Рецепт на песто сосот: За „песто“ сос се потребни: 125 g свеж босилок, 8 чешниња лук, 200 g пармезан, 1 кафена лажичка крупна сол, 200 ml маслиново масло. Лукот се изгмечува со солта, се додаваат ситно сецканите листови од босилок и изренданиот пармезан. На тој начин се добива хомогена смеса. На крајот се додава маслиновото масло и се промешува. Ако се служи со тестенини, сосот малку се разредува со водата во која се вареле тестенините.

 

Прочитајте и: