• Decrease font size
 • Reset font size to default
 • Increase font size
Стручни консултации за малигните заболувања

Стручни консултации за малигните заболувања

ИЗВЕСТУВАЊЕ: Закажување на телефонот на САМОСВЕСТ - 078 49.79.28.

Др. Лилјана Ацева: Вистини и заблуди за меланомот

Др. Лилјана Ацева: Вистини и заблуди за меланомот

Дури и денес, кога многу повеќе се говори за…

Канцер (рак)

Канцер (рак)

Ракот може да се победи, ако навреме се открие!

Малигните заболувања се наоѓаат на второ место по честота на јавување по кардиоваскуларните болести. Нивната инциденца рапидно се зголемува и…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks, a business unit of Nuevvo Webware Ltd.

Помогнете ја работата на нашиот портал - Апел за донација:

Ве повикуваме да со донација, во износ кој сами ќе го изберете, ја потпомогнете работата на порталот www.rak.mk. Донацијата може да ја направи било кое физичко и правно лице (од ваше лично име или пак од организацијата или компанијата во која сте вклучени). Редакцијата е составена од тим на ентузијасти, кои волонтерски го посветуваат своето време, знаење и енергија за да овозможат публикација на бројните информации...

Донирај...

Ензим кој сите крвни групи ги претвара во нулта

Да ја замислиме ситуацијата која никој не би ја посакал: од некои причини вие или некој од членовите на вашата фамилија...

Нов ген одговорен за настанувањето на меланомот

Британските научници откриле нов ген кој игра решавачка улога во развојот на најсмртоносната...

Жените треба да пазат на алкохолот

Во истражувањето, кое е спроведено на Катедрата за епидемиологија на познатиот британски Универзитет Оксфорд...

Повик за донација за да опстане порталот www.rak.mk

Во моментов порталот www.rak.mk се соочувува со финансиски проблеми, поради што веќе неколку месеци не сме во состојба да продолжиме со нашата работа. Зад порталот не стои јавен или таен финансиер. Редакцијата е составена од тим на ентузијасти, кои волонтерски го посветуваат своето време, знаење и енергија за да овозможат публикација на бројните информации од областа на медицината и здравиот начин на живот.

Ве молиме да донирате финансиски средства за да можеме да продолжиме со нашата работа, во износ кој сами ќе го изберете. Донацијата може да ја направи било кое физичко и правно лице (од ваше лично име или пак од организацијата или компанијата во која сте вклучени).

Средствата може да ги уплатите на следната сметка:

Здружение на граѓани - Центар за здрав живот „САМОСВЕСТ“

Жиро сметка: 300000002997045

Донирањето на финансиски средства ни се потребни за работа на порталот и негов развој, кои ќе бидат искористени за инфраструктурата на која порталот е базиран, а која бара постојан прилив на пари и од време на време и дополнителни трошоци. Ние сме многу задоволни од фактот што од ден на ден имаме се поголем број на посетители. Но, од друга страна поголемата посетеност бара и дополнителни инвестиции.

Сигурни сме дека ќе имате разбирање и ќе ни излезете во пресрет со издвојување на донација во износ кој сметате дека за вас е соодветен. Редакцијата на www.rak.mk ќе се потруди да ги оправда вложените средства подобрувајќи ја својата работа и содржина.

Ви благодариме.

 

 
Кожниот карцином го зголемува ризикот од други карциноми

Научниците, испитувајќи приближно 23 000 пациенти лекувани од рак на кожа, откриле дека меланомот, најопасната форма на кожен карцином, бил поврзан со двојно зголемен ризик за појава на втор примарен рак. Исто така, и помалку опасните форми на кожен карцином, биле поврзани со зголемен ризик за втор примарен карцином, но кај нив ризикот бил помал од оној кај меланомот.

Повеќе...
 
ХПВ вирусот предизвикува рак на белите дробови кај непушачите?

Покрај тоа што ХПВ вирусот е најчеста причина за ракот на грлото на матката, сега овој вирус се поврзува и со развојот на ракот на белите дробови кај непушачите.

Повеќе...
 
Со малку фантазија лесно ќе ја збогатиме зимската трпеза и ќе ја направиме поздрава

Со малку фантазија и истражување на нови намирници лесно е да ја збогатиме зимската трпеза и да ја направиме поздрава, повкусна и похранлива.

Повеќе...
 
Што е стрес? Како се дефинира стресот?

Современиот начин на живот никого не го поштедува од стресот. Современиот живот е полн со нервози, рокови, фрустрации и барања. За многу луѓе, стресот е толку вообичаен што станува и нивен начин на живеење.

Повеќе...
 
Техниката на замрзнување (криоаблација) го запира ракот на дојката?

Брзата криоаблација го запира ширењето на ракот кај заболените глувци.

Повеќе...
 
Бета блокатори за намалување на метастазите и подолго преживување на пациентките со рак на дојка?

Третманот со лековите т.н. бета-блокатори може да помогне да се намали ширењето на ракот кај пациентките со рак на дојка. Ова го изјавиле истражувачите на 7-та Европска конференција за рак на дојка (European Breast Cancer Conference - EBCC7) одржана во петокот - 26.03.2010 во Барселона.

Повеќе...
 
Октомври - месец посветен на ракот на дојката

Октомври е Светски месец за подигање на свеста за ракот на дојката. Во текот на овој месец, во многу земји во светот, се организираат бројни активности со цел да се подобри информираноста на широката јавност за ова често малигно заболување.

Повеќе...
 
Црна чоколада – ризница на моќни антиоксиданси

Кога ќе помислиме на чоколада, ни надоаѓа вода на уста и веќе размислуваме како што побрзо да дојдеме до ова благо и вкусно задоволство. Сепак, во ниеден моменет не ни „паднало“ на памет да ги откриеме тајните на овој вкусен десерт. Сигурно не сте знаеле дека чоколадото, посебно горчливото, односно црното чоколадо, е права ризница на витамини и минерали. Чоколадата е извор на железо, магнезиум, фосфор, калиум, калциум и мала количина на натриум, а содржи и полифеноли, флавоноиди, теобромин, кофеин...

Повеќе...
 
 • Зошто е здрава бананата?
  Бананите се природни складишта на енергија. Бананите се богати со многу корисни состојки, кои ни помагаат да останеме во добра форма, но и да го спречиме настанувањето на огромен број болести. Бананите се одличен оброк за почеток на денот. Ако наутро изедеме една банана...

  Повеќе...
 • Калциумовите суплементи го зголемуваат ризикот од срцев удар за 30%
  Според резултатите од новата студија објавена во научниот часопис „British Medical Journal- BMJ“, калциумовите суплементи, кои често ги земаат постарите лица поради остеопороза, сега се поврзуваат со зголемениот ризик од срцев удар.

  Повеќе...
 • Пушењето марихуана го зголемува ризикот од рак на тестис
  Карциномот на тестисот е чест тумор кај младата машка популација, на возраст од 20 до 35 години, но може да се јави било кога после 15- та година од животот. Инциденцата на карциномот на тестисот во последниве 30 години драматично се зголеми. Причините за порастот на инциденцата...

  Повеќе...